A swimming pool has a width of 9.0 m and a length of 12.0 m. The depth of the wa
ID: 1484215 • Letter: A
Question
A swimming pool has a width of 9.0 m and a length of 12.0 m. The depth of the water is 1.83 m. One morning, the temperature of the pool water was 15.0 C. The water then absorbed 2.00 109 J of heat from the Sun. What is the final temperature of the water? Assume no heat loss to the surroundings.A swimming pool has a width of 9.0 m and a length of 12.0 m. The depth of the water is 1.83 m. One morning, the temperature of the pool water was 15.0 C. The water then absorbed 2.00 109 J of heat from the Sun. What is the final temperature of the water? Assume no heat loss to the surroundings.
Explanation / Answer
Solution: From the question we have:
A swimming pool has a width of 9.0 m and a length of 12.0 m
The depth of the water is 1.83 m. One morning, the temperature of the pool water was 15.0 C
The water then absorbed 2.00 109 J of heat from the Sun. What is the final temperature of the water
To find out- . What is the final temperature of the water?
Volume of water = 9*12*1.83 = 197.64 m^3
Mass of water = 197.64 * 1000 = 197640 kg
Heat absorbed = 2 x 10^6 k J
Q = m*c*delta T
2 x 10^6 = 197640 * 4.186 * (T - 288)
T - 288 = 2.417
T = 2.417 + 288 = 290.417
T = 290.417 - 273 = 17.6 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.