A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running on top of the w
ID: 1654735 • Letter: A
Question
A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running on top of the water.A. If the swan must reach the speed of 4.9m/s to take off and it accelerates at rest from a constant rate of 0.35m/s^2, how far in meters, will it travel before becoming airborne?
B. How long will that take in seconds?
Thank you for your help. A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running on top of the water.
A. If the swan must reach the speed of 4.9m/s to take off and it accelerates at rest from a constant rate of 0.35m/s^2, how far in meters, will it travel before becoming airborne?
B. How long will that take in seconds?
Thank you for your help.
A. If the swan must reach the speed of 4.9m/s to take off and it accelerates at rest from a constant rate of 0.35m/s^2, how far in meters, will it travel before becoming airborne?
B. How long will that take in seconds?
Thank you for your help.
Explanation / Answer
A] Initial velocity = u = 0 m/s
Final velocity = v = 4.9 m/s
acceleration = a = 0.35 m/s2
so, S = [v2 - u2]/2a = [4.92 - 0]/2(0.35) = 34.30 meters.
This is the distance the swan covers before becoming airborne.
B] v = u + at
=> 4.9 = 0 + 0.35t
=> t = 4.9/0.35 = 2.57 seconds.
This is the time it takes for the swan to become airborne from rest.
Please upvote if the solution was helpful! :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.