Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A simple ac electric generator produces a peak output voltage of 70 V while rota

ID: 1483405 • Letter: A

Question

A simple ac electric generator produces a peak output voltage of 70 V while rotating at a frequency of 36 Hz. Each loop of wire on the generator has an area of 0.010 m^2. The magnetic field used in the generator is 0.062 T. How many TURNS are needed on the generator? zero 200 500 700 1000 A point source of light emits light uniformly in all directions. The electric field 4.5 m away from the light source has a maximum value of 13.3 V/m. What is the average POWER of the light source? (surface area of a sphere of radius, r is, A = A pi r^2) 5.7 mW 1.0 W 15 W 60 W 90 W A 6.0 m high tree is growing beside a lake. The edge of the lake (point A) is 18 m from the tree. The lake is still and behaves like a mirror. You are standing some distance from the lake looking at the tree's reflection in the water. You are 1.5 m high. How far should you stand from point A in order to just see the top of the tree reflected in the water? 0 m (i.e. at A) 0.5 m 4.5 m 9.0 m 18 m A CONCAVE spherical mirror has a radius of curvature of 10.0 cm. How far from the mirror should an object be in order to produce an IMAGE at INFINITY? 5.0 cm 10 cm 15 cm 20 cm 40 cm

Explanation / Answer

Q58.

rms value of emf generated is given by 4.44*f*N*B*A

where f=frequency=36 Hz

N=number of turns

B=magnetic field=0.062 T

A=area of the loop=0.01 m^2

rms values=70/sqrt(2)=49.4974 volts

hence 49.4974=4.44*36*N*0.062*0.01

==>N=499.465 =500 turns


hence option C is correct.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote