Three identical very dense masses of 4700 kg each are placed on the x axis. One
ID: 1483044 • Letter: T
Question
Three identical very dense masses of 4700 kg each are placed on the x axis. One mass is at x1 = -110 cm , one is at the origin, and one is at x2 = 410 cm .
Part A
What is the magnitude of the net gravitational force Fgrav on the mass at the origin due to the other two masses?
Take the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 .
Part B
What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?
What is the direction of the net gravitational force on the mass at the origin due to the other two masses?
+x direction (A) -x direction (B)Explanation / Answer
gravitational force = G * m1 * m2 / distance^2
gravitaitonal force between mass at x1 = -110 cm and origin = 6.67 * 10^-11 * 4700^2 / 0.11^2
gravitaitonal force between mass at x1 = 410 cm and origin = 6.67 * 10^-11 * 4700^2 / 0.41^2
since the direction og gravitation gorce will be opposite so,
net gravitation force = 6.67 * 10^-11 * 4700^2 / 0.11^2 - 6.67 * 10^-11 * 4700^2 / 0.41^2
net gravitational force = 0.113 N
direction toward -x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.