A solid cubical block with a side of 11.0 cm floats in mercury so that 5.4$ cm o
ID: 1483043 • Letter: A
Question
A solid cubical block with a side of 11.0 cm floats in mercury so that 5.4$ cm of the side of the block is submerged in the mercury. Water is then poured on the system until the block floats completely submerged. Calculate the height of the water column that was added. The density of water is 1.00 infinity 10^3 kg/m^3 and the density of mercury 13,590 kg/m^3. A car with a mass of 1.3 Times 10^3 kg hat 0.127 m^2 of tire in contact with the road. How much does the car weigh? How much pressure does the car exert on the road? Two pistons are connected to a fluid-filled reservoir. The first piston has an area of 3.002 cm^2, and the second has an area of 315 cm^2. If the first cylinder is pressed inward with a force of 50 0 N, what is the force that the fluid in the reservoir exerts on the second cylinder? A third cylinder it connected to the reservoir. When the second cylinder is pressed inward with a force of 50 0 N, the fluid in the reservoir exerts a force of 135 N on the third cylinder. Whitt is the area of the third cylinder?Explanation / Answer
a. )
W = F = mg
M = 1.3*10^3 = 1300 kg
G = 9.8 m/s^2
W = 1300*9.8 = 12740 N
b.)
P = F/A
P = 12740/0.127 = 100315 p
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.