Two 10 cm long wires (L= 10 cm) are hung in parallel by 4cm long (L = 4cm) from
ID: 1482494 • Letter: T
Question
Two 10 cm long wires (L= 10 cm) are hung in parallel by 4cm long (L = 4cm) from a common axis, making an angle of theta at the equilibrium of the magnetic, the gravitational and the tension forces, as shown in the following figure. Each wire has a mass of 5 grams. What is the direction of the current I2? in the opposite direction of I1. in the same direction of I1. the direction of I2 cannot be determined due to lack of information. It is impossible to reach equilibrium. In the following figure, the coil A is connected to a battery through a resistor Using Lenz's Law, determine the direction of the current I2 in resistor R2 when the coil A is switched off. It is to the right. It is to the left. The current is zero. It can not be determined.Explanation / Answer
12. (a)
13. (c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.