Twirling a Baton A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings
ID: 1415369 • Letter: T
Question
Twirling a Baton A majorette in a parade is performing some acrobatic twirlings of her baton. Assume that the baton is a uniform rod of mass 0.120 kg and length 80.0 cm. Initially, the baton is spinning about an axis through its center at angular velocity 3.00 rad/s. (Figure 1) What is the magnitude of its angular momentum about a point where the axis of rotation intersects the center of the baton? Express your answer in kilogram meters squared per second. This question will be shown after you complete previous question(s).Explanation / Answer
Moment of inertia about the rotational axis = ML2/12 where M is mass and L is length of the baton
MOI = 0.12*(0.8)2/12 = 6.4*10-3 kg-m2
Angular momentum L = IW where W is rad/s
L = 6.4*10-3*(3) = 19.2*10-3 kg-m2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.