5.00 kg of liquid water is heated to 100.0 °C in a closed system. At this temper
ID: 1482357 • Letter: 5
Question
5.00 kg of liquid water is heated to 100.0 °C in a closed system. At this temperature, the density of liquid water is 958 kg/m3. The pressure is maintained at atmospheric pressure of 1.01 x 10^5 Pa. A moveable piston of negligible weight rests on the surface of the water. The water is then converted to steam by adding an additional amount of heat to the system. When all of the water is converted, the final volume of the steam is 8.50 m^3. The latent heat of vaporization of water is 2.26 x 10^6 J/kg.
How much heat is added to the system in the isothermal process of converting all of the water into steam?
Ans: 1.13*10^7 J
Explanation / Answer
heat added is dQ = m*Lv
m is the mass of water = 5 kg
and Lv is the latent heat of vapourisation = 2.26*10^6 J/kg
then dQ = 5*2.26*10^6 = 11.3*10^6 = 1.13*10^7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.