5.00 g of carbon were adiabatically burned to CO2 in a 2.00 kg copper calorimete
ID: 1075950 • Letter: 5
Question
5.00 g of carbon were adiabatically burned to CO2 in a 2.00 kg copper calorimeter which contained 2.50 kg of water. The temperature increased by 14.1 C. Specific heats: copper, 0.385 J K1 g1; water, 4.184 J K1 g1.
a) Determine the heat of combustion of carbon ignoring any heat absorbed by the calorimeter. [-147 kJ]
b) Now determine the heat of combustion considering the heat absorbed by the calorimeter. [-158 kJ]
The answers are given to us but I am having trouble bringing all the info together. I know I must somehow incoorporate the equation q=mass*specific heat*delta T
Any help will be greatly appreciated, thank you.
Explanation / Answer
a) heat absorbed by the water(Q) = m*s*DT
m = mass of water = 2.50 kg = 2500 g
s = Specific heat of water = 4.184 j.k-1.g-1
DT = 14.1 c
Q = 2500*4.184*14.1
= 147486 joule
= 147.5 kj
heat of combustion of carbon = heat absorbed by the water(Q)
heat of combustion of carbon = -147.5 kj
b) heat absorbed by the water + calorimeter(Q) = m1*s1*DT + m2*s2*DT
m1 = mass of water = 2.50 kg = 2500 g
s1 = Specific heat of water = 4.184 j.k-1.g-1
DT = 14.1 c
m2 = mass of copper = 2.00 kg = 2000 g
s2 = Specific heat of copper = 0.385 j.k-1.g-1
Q = 2500*4.184*14.1 + 2000*0.385*14.1
= 158343 joule
= 158.34 kj
heat of combustion of carbon = heat absorbed by the water+calorimeter(Q)
heat of combustion of carbon = -158.34 kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.