A block with a mass of m = 8.0 kg free to slide on a horizontal surface is ancho
ID: 1482347 • Letter: A
Question
A block with a mass of m = 8.0 kg free to slide on a horizontal surface is anchored to two facing walls by springs (Figure 1) . Both springs are initially at their relaxed length and have spring constants ofk1 = 200 N/m and k2 = 350 N/m . Then the block is displaced 20 mm to the right and released.
What is the effective spring constant of the system?
Determine the value of A in the equation for the position of the block.
Determine the value of ? in the equation for the position of the block.
Determine the value of ?i in the equation for the position of the block. Suppose that ??<?i??.
Explanation / Answer
Keff = K1 + k2 = 550 N/m
A = 20 mm
w = sqrt(Keff/m) = sqrt(550/8) = 8.3 rad/s
x = A*cos(wt+phi)
at t= 0
x = 20 mm
phi = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.