A block weighing 77.5 N rests on a plane inclined at 25.0° to the horizontal. A
ID: 2064959 • Letter: A
Question
A block weighing 77.5 N rests on a plane inclined at 25.0° to the horizontal. A force F is applied to the object at 35.0° to the horizontal, pushing it upward on the plane. The coefficients of static and kinetic friction between the block and the plane are, respectively, 0.389 and 0.156.(a) What is the minimum value of F that will prevent the block from slipping down the plane?
(b) What is the minimum value of F that will start the block moving up the plane?
(c) What value of F will move the block up the plane with constant velocity?
Explanation / Answer
force due to gravity = mgsin25 = 77.5sin25 = 32.75N
maximum force due to friction = smgcos = 0.389*77.5*cos25 = 27.32N
when F is applied, maximum frictional force = s(mgcos-Fsin10) = 27.32-0.0675F
a) 27.32 - 0.0675F + Fcos10 = 27.32 - 0.0675F + 0.9848F = mgsin25
F = (32.75-27.32)/0.9173 = 5.92N
b) 27.32 - 0.0675F + mgsin25 = Fcos10 = 0.9848F
F = (27.32+32.75)/1.0523 = 57.08N
c) k(mgcos - Fsin10) + mgsin25 = Fcos10 = 0.9848F
10.96 - 0.027F + 32.75 = 0.9848F
F = 43.71/1.01 = 43.27N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.