You are loading a refrigerator weighing 2025 N onto a truck, using a wheeled car
ID: 1481045 • Letter: Y
Question
You are loading a refrigerator weighing 2025 N onto a truck, using a wheeled cart. The refrigerator is raised 1.07 m to the truck bed when it is rolled up a ramp. (Assume that there is no frictional force between the refrigerator and the ramp.) (a) Calculate the minimum work that must be done by the force you apply and the magnitude of the force if the ramp is at an angle with the horizontal of 45.0°. minimum work force (b) Calculate the minimum work that must be done by the force you apply and the magnitude of the force if the ramp is at an angle with the horizontal of 10.9°. minimum work force
Explanation / Answer
min work = GPE = mgh = 2025(1.07) = 2166.75 J ANS (a)
size of force = mg(sin 45°) = 2025(sin 45°) = 1431.89 N ANS (a)
min work = GPE 2166.75 J ANS (b) {same answer as in pt (a)}
size of force = mg(sin 10.2°) = 2025(sin 10.9°) = 382.91 N ANS (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.