You are loading freight on the back of large truck by lifting boxes using a ligh
ID: 1428141 • Letter: Y
Question
You are loading freight on the back of large truck by lifting boxes using a light rope that is threaded through a single, light, frictionless pulley that is attached to the ceiling. Each box has a mass of 6 kg and is 0.8 m tall.
(a) If the box is being lifted at a constant speed of 2.0 m/s, what is the power delivered by the person pulling on the rope?
I think the answer here is .117 kw
If the box is lifted, at constant acceleration, from rest on the floor to a height of 1.5 m above the floor in 0.42 s, what average power is delivered by the person pulling on the rope?
______KW PLEASE I KEEP GETTHING THIS ONE WRONG
Explanation / Answer
(a) P = F * v = 6.0kg * 9.8m/s² * 2m/s = 117.60 W = 0.117kW
(b) I would find the change in PE and the change in KE.
s = ½at²
1.5 m = ½ * a * (0.42s)² a = 17.00 m/s²
v = at = 17.00m/s2 * 0.42s = 7.142 m/s
KE = ½mv² = ½ * 6.0kg * (7.142m/s)² = 153.06 J
PE = mgh = 6.0 kg * 9.8m/s² * 1.5m = 88.2 J
Power = (153.06J + 88.2J) / 0.42s = 574.42 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.