Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

22,25,26 30m 20m 1m 10m 45m An object is thrown from ground with an angle of 30

ID: 1480981 • Letter: 2

Question

22,25,26 30m 20m 1m 10m 45m An object is thrown from ground with an angle of 30 degree with an initial velocity of 60 m/s. How much time is required to reach the maximum height? g = 10m/s^2 5 see 4 sec 3 sec 2 sec 1 sec When you take exit from highway and round a circle with the presented speed limit you will not skid away because road surface has Kinetic friction static friction banking angle both B & C both A & C An object of mass 2 kg starts to move at a constant acceleration of 3 m/s^2. What is its momentum after 10 second? 80 kg-m 60 kg-m/s (C) 64 kg-m/s 40 kg-m's 50 kg-m/s F= 5 N force is working on m 10 kg object at 0=45 degree angle. How much work will be done to move 10 m distance? Ignore force P. 72.1 J. 50.4 J. 98.2 J 60.2 J, 35.35 J The mass m=20 kg is being pulled by a force F=200 N being oriented at theta = 60 degree with ground overcoming a frictional force P=10 N.^ What is acceleration? 4.5 m/s^2 9.5 m/s^2 10.0 m/s^2 15 m/s^2 20 m/s^2

Explanation / Answer

22. Angle = 30 degree

Velocity = 60m/s

Vertical component of initial velocity = 60Sin(30) = 30 m/s

Vertical component of final velocity =0 (At maximum height)

So 0 = 30-gt

t = 30/g = 3 seconds

Time required to reach max height = 3 seconds

25. Force = 5 N

Angle = 45 degree

displacement =10 m

Work done = Force*Displacement*Cos(45)

= 5*10*(1/21/2)  = 35.35 joule.

26.

Net force = Mass*Acceleration

Net force = FCos(60) - Friction = 200*cos60 - 10 = 90 N

Acceleration = Net force / Mass = 90 / 20 = 4.5 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote