A hot reservoir with a temperature of 700 K is 0.87 m away from a cold reservoir
ID: 1480483 • Letter: A
Question
A hot reservoir with a temperature of 700 K is 0.87 m away from a cold reservoir with a temperature of 311 K. The two reservoirs are insulated from each other except for a rod of brass (k = 109 W/m-K) that has a cross-sectional area of 0.087 m2. The entire system is allowed to reach a steady-state condition.
2. Assume that you need to transfer 5885060 J of energy in ten minutes between the two reservoirs. To enhance the rate of energy transfer, a steel rod (k = 43 W/m-K) of the same length is added between the two reservoirs. What should the cross-sectional area of the steel rod be in order to achieve the proper rate of energy transfer?
Explanation / Answer
Energy transfer rate=-k × A × dT/dx
Energy transfer (E) = -k × A × dT/dx × t
cross-sectional area of the steel rod A = E / -k ×dT/dx × t
k=thermal conductivity=(43 + 109)W/m.K = 152 W/m.K
A=cross sectional area=?
dt=temperature difference=(311-700)K = -389K
dx=distance between the reservoirs=0.87m
Time=10minutes=10 × 60=600 seconds
cross-sectional area of the steel rod A = E / -k ×dT/dx × t
A = 5885060 J /( -152w/m-K * -389K * 600s)
A = 0.165 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.