A standing wave pattern is created on a string with mass density = 3.4 × 10 -4 k
ID: 1480230 • Letter: A
Question
A standing wave pattern is created on a string with mass density = 3.4 × 10-4 kg/m. A wave generator with frequency f = 61 Hz is attached to one end of the string and the other end goes over a pulley and is connected to a mass (ignore the weight of the string between the pulley and mass). The distance between the generator and pulley is L = 0.61 m. Initially the 3rd harmonic wave pattern is formed.
1)
What is the wavelength of the wave?
m
2)
What is the speed of the wave?
m/s
3)
What is the tension in the string?
N
4)
What is the mass hanging on the end of the string?
kg
5)
Now the hanging mass is adjusted to create the 2nd harmonic. The frequency is held fixed at f = 61 Hz.
What is the wavelength of the wave?
m
6)
What is the speed of the wave?
m/s
7)
What is the tension in the string?
N
8)
What is the mass hanging on the end of the string?
kg
9)
Keeping the frequency fixed at f = 61 Hz, what is the maximum mass that can be used to still create a coherent standing wave pattern?
kg
Explanation / Answer
speed , v = 2Lf/n = 2*0.61 * 61/(3) = 24.80 m/s
1) L = 24.80/61 = 0.406 m
2) v = 24.80 m/s
3) T = mu*v^2 = 3.4*10^-4*(24.80^2) = 0.209 N
4) mass m = 0.209/9.8 = 0.0213 kg = 21.3 g
6)
v = 2Lf/n , where n =2
v = 2*0.61*61/2 = 37.21 m/s
5) L = 37.21/61 = 0.61 m
7) T = mu* v^2 = 3.4*10^-4 *37.21^2 = 0.4707 N
8) m = T/g = 0.4707/9.8 = 0.048 kg
9) for fundamental frequency m = 0.012 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.