A standard nitric acid solution is prepared using 0.425 g of sodium carbonate, N
ID: 966916 • Letter: A
Question
A standard nitric acid solution is prepared using 0.425 g of sodium carbonate, Na_2CO_3. Find the molarity of the acid if 33.25 mL are required to reach a permanent endpoint. 2 HNO_3 (aq) + Na_2CO_3 (s) rightarrow 2NaNO_3(aq) + H_2O(1) + CO_2(g) A 10.0-mL sample of household ammonia solution required 27.50 mL of 0.241 M HNO_3 for neutralization. Calculate the molar concentration of the ammonia and the mass/mass percent concentration of ammonia (17.04 g/mol), given a solution density of 0.985 g/mL.Explanation / Answer
1)Based on the chemical reaction
weight take/ molar mass= 0.425g/106g/mol= 0.004 moles of Na2CO3
Na2CO3 requires 2X0.004 mole of HNO3 = 0.008moles
Molarity= moles/litre= 0.008/0.03325= 0.241 M of HNO3
2) molarity of ammonia= (molarity of HNO3 X Vol. of HNO3)/Vol. of ammonia
=27.50 x 0.241 / 10 = 0.663 M NH3
molar mass x moles = 17 x 0.663 = 11.30 g of NH3
solution density =0.985g/mol = 985L
11.30/985 = 0.011= 1.14%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.