A blue laser emits light with a wavelength of 432nm. What is the frequency of th
ID: 1479422 • Letter: A
Question
A blue laser emits light with a wavelength of 432nm. What is the frequency of the light? The laser had an average emitted power of 5 mW. If the beam is 1.1mm^2, what are the average intensity, the rms electric field strength and the rms magnetic field strength? A blue laser emits light with a wavelength of 432nm. What is the frequency of the light? The laser had an average emitted power of 5 mW. If the beam is 1.1mm^2, what are the average intensity, the rms electric field strength and the rms magnetic field strength?Explanation / Answer
velocity (c) = frequency x wavelength
there fore frequency = 3x 10^8 m/s /432 nm
= 6.94 x 10^14 hertz
Power = 5mW ,
Intensity = Power/ area
= 5 mW/ 1.1 mm2
= 4.555 mW/mm2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.