Exercise 14.23 A small block is attached to an ideal spring and is moving in SHM
ID: 1478901 • Letter: E
Question
Exercise 14.23
A small block is attached to an ideal spring and is moving in SHM on a horizontal, frictionless surface. The amplitude of the motion is 0.110 m . The maximum speed of the block is 3.77 m/s .
Part A
What is the maximum magnitude of the acceleration of the block?
Express your answer with the appropriate units.
Exercise 14.23
A small block is attached to an ideal spring and is moving in SHM on a horizontal, frictionless surface. The amplitude of the motion is 0.110 m . The maximum speed of the block is 3.77 m/s .
Part A
What is the maximum magnitude of the acceleration of the block?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Amplitude .. r = 0.11 m .. .. the radius of the equivalent circular motion
Max. accel occurs at max displacement (x = r)
From .. a = (-) ² x .. (equation for shm)
a(max) = ² r ---------------- (A)
= v(max) /r .. (from equiv.circular motion) .. 3.77 m/s / 0.11m .. = 34.27 rad/s
Substituting = 34.27 into (A) ..
a(max) = (34.27)².(0.11m) .. .. .. a(max) =129.18 m/s²
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.