A plate falls vertically to the floor and breaks up into three pieces, which sli
ID: 1478517 • Letter: A
Question
A plate falls vertically to the floor and breaks up into three pieces, which slide along the floor. Immediately after the impact, a 330-g piece moves along the x-axis with a speed of 2.00 m/s and a 380-g piece moves along they-axis with a speed of 1.50 m/s. The third piece has a mass of 100 g. In what direction does the third piece move? You can neglect any horizontal forces during the crash.
A plate falls vertically to the floor and breaks up into three pieces, which slide along the floor. Immediately after the impact, a 330-g piece moves along the x-axis with a speed of 2.00 m/s and a 380-g piece moves along the y-axis with a speed of 1.50 m/s. The third piece has a mass of 100 g. In what direction does the third piece move? You can neglect any horizontal forces during the crash.
88.3° from the x-axis 132.5° from the x-axis 265.0° from the x-axis 176.7° from the x-axis 220.8° from the x-axisExplanation / Answer
Given that:
mass , m1 = 330g= 0.330 Kg
m2 =380g= 0.380 Kg
mass , m3 = 100g= 0.10 Kg
v1 = 2 i m/s
v2 = 1.5 j m/s
let the third mass have the velocity is v3
Using conservation of momentum
m1 * v1 + m2 * v2 + m3 * v3 = 0
0.330 * 2 i + 1.5 j * 0.380 + 0.1 * v3 = 0
v3 = -6.6 i - 5.7j
The direction can be found as follows,
=> 180 +tan-1(5.7/6.6) degree=
= 220.8 degree
220.8 degree from the x - axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.