A horse draws a sled horizontally across a snow-covered field. The coefficient o
ID: 1478425 • Letter: A
Question
A horse draws a sled horizontally across a snow-covered field. The coefficient of friction between the sled and the snow Is 0.195, and the mass of the sled, including the load, is 207.3 kg. If the horse moves the sled at a constant speed of 1.825 m/'s, what is the power needed to accomplish this? A horse draws a sled horizontally on snow at constant speed. The horse can produce a power of 1.045 hp. The coefficient of friction between the sled and the snow is 0.115, and the mass of the sled, including the load, is 223.8 kg. What is the speed with which the sled moves across the snow? A car of mass 1250.3 kg is moving at a speed of 58.6 mph when it misses a curve in the road and hits a bridge piling. If the car comes to rest in 0.238 s, how much average n watts) is expended in this interval? 1:24 PM 2/4/2015Explanation / Answer
10.
Frictional Force
Ff =umg =0.195*207.3*9.81 =396.55 N
Power needed is
P=FfV =396.55*1.825
P=723.7 Watts or 0.724 KW
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11
1 Hp =746 Watts
So Power
P=1.045*746=779.6 Watts
Frictional force
Ff =umg =0.115*223.8*9.81 =252.5 N
Speed of the sled is
V=P/F =779.6/252.5
V=3.1 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.