Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You place your lunch leftovers in the refrigerator. Suppose the refrigerator nee

ID: 1476595 • Letter: Y

Question

You place your lunch leftovers in the refrigerator. Suppose the refrigerator needs to remove 1.2570E+4 J of thermal energy from your lunch to cool it to the temperature of the inside of the refrigerator. In the meantime, this means the refrigerator produces 1.6270E+4 J of thermal energy that it expels into the kitchen as a result. What is the total work done by the compressor motor in the refrigerator? (Ignore any thermal loses due to friction in the motor.)
3.700×103 J
What is the Coefficient of Performance for the refrigerator?
3.397
Your refrigerator actually acts like a heater in your kitchen. Suppose you have a small electric space heater that has a power output of 1.3kW. How long would this heater have to run to produce the same amount of heat as the refrigerator produced while cooling your leftovers?


It takes electricity to run the motor on the refrigerator. If your cost of electricity is 15 cents per kilowatt*hour, how much does it cost (in cents - do not enter units) to cool your lunch down?

Explanation / Answer

Qc = 1.2570×104 J = 12.570 kJ
Qh = 1.6270×104 J = 16.270 kJ

A.) total workdone W = Qh - Qc

W = 16.270-12.570 = 3.700 kJ = 3.700×103J


B.) Coefficient of Performance for the refrigerator COP = Qc/W

COP = 12.570/3.7 = 3.39J

C.) P = 1.3 kW
t = Qh / P

t = 16.270/1.3

t = 12.515

D.) Cost = (W×t)×$

Note: 1 kJ = 0.278 Wh = 0.278 × 10-3 kwh

15 = (3.70×103×0.278 * 10-3×12.515)×$

therfore 15 = 12.872$

$ = 1.165

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote