You find that your window is covered with a 0.58 cm thick layer of ice. The ice
ID: 1476021 • Letter: Y
Question
You find that your window is covered with a 0.58 cm thick layer of ice. The ice has an area of 1.6 m^2. If the temperature of the ice is -12.0'C, find the heat required to melt all the ice. What percentage of that energy was used to warm the ice to its melting point? You find that your window is covered with a 0.58 cm thick layer of ice. The ice has an area of 1.6 m^2. If the temperature of the ice is -12.0'C, find the heat required to melt all the ice. What percentage of that energy was used to warm the ice to its melting point?Explanation / Answer
Density of ice d = 917 kg/m^3
x =0.58 cm , A =1.6 m^2
mass of ice m = dV = 917*0.0058*1.6
m= 8.50976 kg
the specific heat of ice = 2108J/kg/C
so the heat needed to raise the temp of the ice from -12C to 0C is
Q =mCPdT
Q= 8.50976*2108*(0+12)
Q = 0.2153x106 J
the heat of vaporization of ice is 333,000J/kg, so to melt this amount of ice requires
Q =mL = 8.50976*333000
Q =2.834x106 J
the total amount of energy needed is the sum of these two heats,
i,e = 0.2153 x106 +2.834x106= 3.0493x106 J
percentage of that energy was used to warm the ice to its melting point is
= ( 0.2153 x106 x100%)/(3.0493x106) =7.061%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.