A cord is wrapped around the rim of a cylinder of radius 18 cm. When the cord is
ID: 1475695 • Letter: A
Question
A cord is wrapped around the rim of a cylinder of radius 18 cm. When the cord is pulled with a 20 N force, the cylinder rotates with a constant angular acceleration of 1.4 rad/s2. What is the torque due to the pull force If a friction torque of 0.80 m N acts on the wheel, what is the moment of inertia of the wheel At the instant the cylinder has an angular velocity of 24 rad/s, find: The angle that the cylinder has turned through if it started from rest. The centripetal acceleration of a point on the rim. The time it took to accelerate to 24 rad/s from rest.Explanation / Answer
a) Torque = r * F sin (theta)
theta is angle between r and F
Torque = (18/100) * 20 * sin 90 =3.6 N-m
b) Total Torque (T_tot) = moment of inertia (I) * angular acceleration
I = T_tot/ang. acceleration = (T_pull-T_frictional)/ang acceleration = 2 kg -m^2
c) angular velocity,w = v*sin(theta)/r
sin (theta)= rw/v, now at rest v=rw
sin (theta) = 1
theta =90 degree.
d) centripetal acceleration =w^2 *r = 24^2 * 0.18 = 103.68 rad/s^2
e) acceration = (delta v)/(delta t)
delta t = delta v/ acceleration
delta t = 0.235 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.