A copper wire (radius R and length L) carries a current density of magnitude J(r
ID: 2177862 • Letter: A
Question
A copper wire (radius R and length L) carries a current density of magnitude J(r)=ar^2. For each part you must find a final symbolic answer before using the numbers listed below to find a numerical answer.R= 1.0 mm L= 1.0 m a= 1.5x10^5 A/m^4
(a) What is the current i(shell) contained in the hollow shell of wire defined by R/2<r<R ?
(b) What is the total current i(tot) running through the wire?
(c) Given your answer to (b), what potential difference V must be applied between the ends of the wire?
Hint: For this part, you may have to look up the resistivity of copper.
Explanation / Answer
(a) current i in the shell =J*2r*dr (limits from R/2 to R ) = 2a r^4 / 4 = (*a/2)*[R^4-R^4/16] = 15aR^4/32
= 2.2 * 10^-7 A
(b) total current = J*2r*dr (limits from 0 to R ) = 2a r^4 /4= (*a/2)*R^4= 2.356 *10^-7
(c) we know R=l/A
Resistivity of copper wire = 1.68×108
R=1.68×108 *1/R^2 = 0.0053
Potential difference = I*R = 2.356*10^-7 * 0.0053= 1.259 * 10^-9 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.