a. A single bi-convex lens (a lens with two convex surfaces) made of sapphire (i
ID: 1475221 • Letter: A
Question
a. A single bi-convex lens (a lens with two convex surfaces) made of sapphire (index of refraction n = 1.77) has surfaces with radii of curvature r1 = 24.0 cm and r2 = -24.0 cm. What is the focal length of the lens in air?
b. If an object is placed at p = 37.8 cm from the lens, where is the image? (Use plus sign for a real image, and minus sign for a virtual image.)
c. If the object has a height of h = 1.70 cm, how large is the image? (Use plus sign for an upright image, and minus sign for an inverted image.)
Explanation / Answer
For thin lenses,
1/f = (n - 1) [1/R1 - 1/R2]
1/f = (1.77 - 1) [1/24 + 1/24]
1/f = .77*1/12
f = 15.58 cm.
b)
p=object distance
q=image distance
f=focal length
1/p+1/q=1/f
1/q = 1/15.58 - 1/37.8
q = 26.5 cm
c)
hi/ho = q/p
=> hi = (26.5/37.8)*1.7 = 1.1918 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.