a. A block with a mass of 0.352 kg is attached to a spring of spring constant 57
ID: 1367164 • Letter: A
Question
a. A block with a mass of 0.352 kg is attached to a spring of spring constant 572 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 3.30 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
b. A block with a mass of 0.704 kg is attached to a spring of spring constant 572 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 3.30 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
c. A block with a mass of 0.352 kg is attached to a spring of spring constant 1.14×103 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 3.30 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
d. A block with a mass of 0.352 kg is attached to a spring of spring constant 572 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 6.60 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
Explanation / Answer
(a) Given data is
What is the amplitude of the oscillation?
Solution::--
here mass m= 0.352 kg
spring constant K= 572 N/m.
x=3.30 cm=0.033 m
Now we find the angular frequency w = sqrt(K/m)= sqrt(572/0.352) = sqrt (1625) = 40.315 rad/sec
Where as angular frequency w = 2f = 2 / t
frequency f =w/2 = 40.315/(2*3.14) = 40.315/6.28 = 6.419 Hz
from frequency we can findout the value of time period per seconds t=1/f = 1/6.419 = 0.155 sec
amplitude A = x/[cos(wt)] = 0.033/(cos(40.315*0.155)) = 0.033/0.99 = 0.033m
The amplitude of the oscillation (A) = 0.033 m
(b) given data is
What is the amplitude of the oscillation?
Solution::--
here mass m= 0.704 kg
spring constant K= 572 N/m.
x=3.30 cm=0.033 m
Now we find the angular frequency w = sqrt(K/m)= sqrt(572/0.704) = sqrt (812.5) = 28.50 rad/sec
Where as angular frequency w = 2f = 2 / t
frequency f =w/2 = 28.50/(2*3.14) = 28.50/6.28 = 4.53 Hz
from frequency we can findout the value of time period per seconds t=1/f = 1/4.53 = 0.220 sec
amplitude A = x/[cos(wt)] = 0.033/(cos(28.50*0.220)) = 0.033/0.994 = 0.0331 m
The amplitude of the oscillation (A) = 0.0331 m
(c) Given data is
What is the amplitude of the oscillation?
Solution::--
here mass m= 0.352 kg
spring constant K= 1.14*103 N/m.=1140 N/m
x=3.30 cm=0.033 m
Now we find the angular frequency w = sqrt(K/m)= sqrt(1140/0.352) = sqrt (3238.6) = 56.90 rad/sec
Where as angular frequency w = 2f = 2 / t
frequency f =w/2 = 56.90/(2*3.14) = 56.90/6.28 = 9.06 Hz
from frequency we can findout the value of time period per seconds t=1/f = 1/9.06 = 0.11 sec
amplitude A = x/[cos(wt)] = 0.033/(cos(56.90*0.11)) = 0.033/0.99 = 0.033m
The amplitude of the oscillation (A) = 0.033 m
(d) Given data is
What is the amplitude of the oscillation?
Solution::--
here mass m= 0.352 kg
spring constant K= 572 N/m.
x=6.60 cm=0.066 m
Now we find the angular frequency w = sqrt(K/m)= sqrt(572/0.352) = sqrt (1625) = 40.315 rad/sec
Where as angular frequency w = 2f = 2 / t
frequency f =w/2 = 40.315/(2*3.14) = 40.315/6.28 = 6.419 Hz
from frequency we can findout the value of time period per seconds t=1/f = 1/6.419 = 0.155 sec
amplitude A = x/[cos(wt)] = 0.066/(cos(40.315*0.155)) = 0.033/0.99 = 0.066m
The amplitude of the oscillation (A) = 0.066 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.