Soon after the solar system was formed radiation pressure from the sun blew smal
ID: 1475108 • Letter: S
Question
Soon after the solar system was formed radiation pressure from the sun blew small particles of dust out of the system. What radius must a spherical dust particle with a density of 6000 kg/m3 have in order for the gravitational force on the particle to be equal to the force of radiation pressure?
Possibly useful information: gravitational constant G = 6.67x10-11 Nm2/kg2, Power output of the sun Psun= 3.9x1026 Watts, Mass of sun Msun=2.0x1030 kg.
You may assume that the dust particles absorb all incoming light.
A) 3.2x10-9 m
B) 8.1x10-5 m
C) 1.2x10-6 m
D) 5.6x10-6 m
E) 9.7x10-8 m
-------------------------------------------------------
How do you complete a problem like this?
Explanation / Answer
E) 9.7*10^-8 m
we know, radius of sun, R = 6.96*10^8 m
Intensity at the surface of the sun, I = Power/Area
= 3.9*10^26/(4*pi*(6.96*10^8)^2)
= 6.407*10^7 W/m^2
Pressure exerted by radiation, P = I/c
= 6.407*10^7/(3*10^8)
= 0.21357 Pa
given, rho = 6000 kg/m^3
let r is the radius of the particle.
volume, V = (4/3)*pi*r^3
mass of the particle, m = rho*V
in the equilibrium
G*M*m/R^2 = P*A
G*M*rho*V/R^2 = P*pi*r^2
G*M*rho*(4/3)*pi*r^3/R^2 = P*pi*r^2
G*M*rho*(4/3)*r/R^2 = P*2
r = (3/4)*P*R^2/(G*M*rho)
= (3/4)*0.21357*(6.96*10^8)^2/(6.67*10^-11*2*10^30*6000)
= 9.7*10^-8 m <<<<<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.