Draw a proper freebody diagram for the car at the top of the hill (point B). Emp
ID: 1474801 • Letter: D
Question
Draw a proper freebody diagram for the car at the top of the hill (point B).
Employ Newton's Law to find the speed that the car must have at point B such that the normal force acting on the car is 73% of the weight.
Now employ conservation of energy to find the speed required at point A, such that the car passes point B at the required speed. Draw an energy bar graph.
Below answer with the required speed at point A with units of m/s.
Make sure to practise how to explain your work and also how to evaluate your result.
can anyone explain how to do this, and put in all of the mg becuase its confusing me. step by step please
Explanation / Answer
Given that
A roller coaster car of mass (m) =2,494-kilogram
The radius of the circle is (r) =9m
At the point B the net force acting is givne y
Fc =Mg-N
The centripetal force is given by Fc =MvB2/r
Now from the above equations we get
MvB2/r =Mg-73Mg/100
=27Mg/100
Now the speed of the car at point B is given by vB2 =(27/100)*9.81*9m=23.838
then vB =4.88m/s
Now from the law of conervation of energy
Total energy at point A =total energy at point B
(KE)A =(KE)B+(PE)B
(1/2)MVA2 =(1/2)MVB2+Mgh
Then VA2=VB2+4gr =23.838+4*9.81*9 =376.998
The speed of the car at point A is VA =19.416m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.