Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A plane electromagnetic wave, with wavelength 3.4 m, travels in vacuum in the po

ID: 1474663 • Letter: A

Question

A plane electromagnetic wave, with wavelength 3.4 m, travels in vacuum in the positive direction of an x axis. The electric field, of amplitude 110 V/m, oscillates parallel to the y axis. What is the frequency of the wave Hz What is the angular frequency of the wave rad/s What is the angular number of the wave rad/m What is the amplitude of the magnetic field component T Parallel to which axis does the magnetic field oscillate positive y positive x positive z negative x What is the time-averaged rate of energy flow in watts per square meter associated with this wave W/m^2 If the wave falls on a perfectly absorbing sheet of area 1.4 m^2, at what rate would momentum be delivered to the sheet and what is the radiation pressure exerted on the sheet N Pa

Explanation / Answer

a.) frequency of wave = velocity of wave in vaccum/ wavelength

= 3* 10^8 / 3.4 m = 8.8235* 10^7 s^-1

b.) angular frequecy of wave

angular frequecy = 2*pi*f

= 2 * 3.14 *8.8235* 10^7

= 5.5411 * 10 ^8 s^-1

c.)Angular no of wave = 2* pi / wavelength

= 1.847 rad/m^-1

d.)Amplitude of magnetic field component = amplitude of electric field/ speed of wave

= 110/ 3* 10 ^8 m/s =3.66*10^-7 T

e.) in z axis

The E and B fields are perpendicular to each other. Therefore, their dot product vanishes, E.B = 0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote