A plane electromagnetic wave, with wavelength 3.3 m, travels in vacuum in the po
ID: 1473890 • Letter: A
Question
A plane electromagnetic wave, with wavelength 3.3 m, travels in vacuum in the positive direction of an x axis. The electric field, of amplitude 130 V/m, oscillates parallel to the y axis. (a) What is the frequency of the wave?
Hz
(b) What is the angular frequency of the wave?
rad/s
(c) What is the angular number of the wave?
rad/m
(d) What is the amplitude of the magnetic field component?
T
(e) Parallel to which axis does the magnetic field oscillate?
positive y positive z negative x positive x
(f) What is the time-averaged rate of energy flow in watts per square meter associated with this wave?
W/m2
(g) If the wave falls on a perfectly absorbing sheet of area 2.2 m2, at what rate would momentum be delivered to the sheet and what is the radiation pressure exerted on the sheet?
N
Pa
Explanation / Answer
Here ,
wavelength = 3.3 m
amplitude of electric field , Eo = 130 V/m
a)
as wavelength * frequency = speed of em wave
3.3 * frequency = 3 *10^8
frequency = 9.091 *10^7 Hz
b)
angular frequency = 2 * pi * frequency
angular frequency = 2 * pi * 9.091 *10^7
angular frequency = 5.71 *10^8 rad/s
the angular frequency is 5.71 *10^8 rad/s
c)
angular number = 2pi/wavelength
angular number = 2pi/3.3
angular number = 1.904 rad/m
the angular number of the wave is 1.904 rad/m
d)
for the amplitude of magnetic field
Bo = Eo/c
Bo = 130/(3 *10^8)
Bo = 4.33 *10^-7 T
the amplitude of the magnetic field component is 4.33 *10^-7 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.