Figure a shows the current / that is produced in a wire of resistivity 1.62 x 10
ID: 1474660 • Letter: F
Question
Figure a shows the current / that is produced in a wire of resistivity 1.62 x 10^-8 ohm.m in the direction indicated. The magnitude of the current versus time t is shown in Figure b. Point P is at radius 9.20 mm from the wire's center. Determine the magnitude of the magnetic field B vector _i at point P due to the actual current i in the wire at t = 20 ms, t = 40 ms, and t = 60 ms. t = 20 mT t = 40 mT t = 60 mT Next, assume that the electric field driving the current is confined to the wire. Then determine the magnitude of the magnetic field B vector _id at point P due to the displacement current id in the wire at t = 20 ms, t = 40 ms, and t = 60 ms. t = 20 T t = 40 T t = 60 T At point P at t = 20 s, what is the direction (into or out of the page) of B vector ix,and B vector_id.Explanation / Answer
current at t = 20 ms = 4 A
current at t = 40 ms = 8 A
current at t = 60 ms = 10 A
magnitude of magnetic field from any wire that carries current 'i' which is 'r' unit away from the wire can be find as -
B = 2*107 i/r
B1 = 8.69*10-5 Tesla
B2 = 1.73*10-4 Tesla
B3 = 2.17*10-4 Tesla
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.