Ball 1, with a mass of 154 g and traveling at 12.6 m/s , collides head on with b
ID: 1473657 • Letter: B
Question
Ball 1, with a mass of 154 g and traveling at 12.6 m/s , collides head on with ball 2, which has a mass of 329 g and is initially at rest. Assume that ball 1 is traveling to the right before the collision and that the collision is one dimensional.
a) What is the final velocity of ball 1 if the collision is perfectly elastic?
b) What is the final velocity of ball 2 if the collision is perfectly elastic?
C) What are the final velocities of the combination if the balls stick together?
d) How much KE was lost when the balls stuck together?
Give your answer as a positive value since the question asks how much was lost.
Explanation / Answer
m1 = 154 kg m2 = 329 kg
speeds before collision
u1 = 12.6 m/s u2 = 0 m/s
speeds after collision
v1 = ? v2 = ?
initial momentum before collision
Pi = m1*u1 + m2*u2
after collision final momentum
Pf = m1*v1 + m2*v2
from moentum conservation
total momentum is conserved
Pf = Pi
m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2 .....(1)
from energy conservation
total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision
KEi = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2
KEf = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
KEi = KEf
0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2 .....(2)
solving 1&2
we get
v1 = [ ((m1-m2)*u1) + (2*m2*u2) ] /(m1+m2)
a)
v1 = ( ((154-329)*12.6) + (2*329*0) ) /(154+329)
v1 = -4.56 m/s
b)
v2 = ( ((m2-m1)*u2) + (2*m1*u1) ) /(m1+m2)
v2 = ( ((329-154)*0) + (2*154*12.6) ) /(154+329)
v2 = 8.03 m/s
++++++++++++++
c)
for perfect inelastic
V1 = V2 = V
Pf = (m1+m2)*V
Pf = Pi
(154+329)*V = (154*12.6)
V = 4.02 m/s
-------------
KE loss = 0.5*m1*u1^2 - 0.5*(m1+m2)*v^2
KE loss = (0.5*0.154*12.6^2)-(0.5*(0.154+0.329)*4.02^2) = 8.32 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.