The outer walls of your house have an R-value of 70.0 K m 2 / W, and a total are
ID: 1473275 • Letter: T
Question
The outer walls of your house have an R-value of 70.0 K m2 / W, and a total area of 1900 m2. Lets assume that, from the beginning of December to the end of February, the temperature outside the house is 0°C while you set your thermostat to maintain a constant temperature of 22°C inside the house.
(a) How much energy is conducted through the walls of your house in this three-month period? Assume it is not a leap year.
__J
(b) How much energy would be conducted through the walls if you lowered the thermostat so as to maintain a constant temperature of 20°C?
__J
(c) Every kW-h (kilowatt-hour) of energy costs 20 cents. First, convert 1 kW-h to joules, and then determine how much money you would save by keeping your thermostat at 20°C for the three months.
__dollars
Please show all work!
Explanation / Answer
let,
area of heat passing A=1900m^2
R=l/k=70 k.m^2/w
temperature differnce dT=22 oC
time t=90 days
a)
P=(k*A*dT/l)
E/t=(A*dT)/(l/k)
E/t=1900*(22)/(70)
E=597.143*(90*24*60*60)
E=4.64*10^9 J
b)
if dT=20 oC
E/t=(A*dT)/(l/k)
E/t=1900*(20)/(70)
E=542.857*(90*24*60*60)
E=4.22*10^9 J
c)
1kwh=3.6*10^6 J
energy cost =20 cents for 1kwh
if
E1=4.64*10^9 J
E1=4.64*10^9/(3.6*10^6)
E1=1288.9kwh
now,
cost of E1 is =1288.9
cost of E1 is =25777.78 cents
and
if
E2=4.22*10^9 J
E2=4.22*10^9/(3.6*10^6)
E2=1172.22kwh
now,
cost of E2 is =1172.22*20 cents
cost of E1 is =23444.44 cents
difference in cost is=(25777.78-23444.44)
=2333.34 cents
or
=23.33 dollars
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.