Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal bar is pulled to the right at constant velocity v = vx, v = 4.0 ms^-1, r

ID: 1473241 • Letter: A

Question

A metal bar is pulled to the right at constant velocity v = vx, v = 4.0 ms^-1, riding along parallel conducting rails with distance d = 2.0m, see figure. The rails are connected via a resistor R = 20 Ohm, as shown, and a constant uniform magnetic field B = -Bz perpendicular to the x-y plane, into the plane, is present. Its magnitude is B = 0.5T. Ignore the resistance of the bar and the rails. Calculate the induced emf epsilon in the circuit. Find the direction of the current i induced in the circuit. Calculate the current i through the resistor.

Explanation / Answer

a)

Induced Emf in the circuit

E=d(B X V) =2[ (4 i ) X (-0.5k) ]

E= (4 Volts) j

Magnitude of induced emf

|E| =4 Volts

b)

Direction of induced current is in y-direction or counter clockwise direction .

c)

The Current through the resistor

I=E/R =4/20

I=0.2 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote