A solid disk of mass M-1.5 kg and radius R = 0.89 m rotates in the z-y plane as
ID: 1472986 • Letter: A
Question
A solid disk of mass M-1.5 kg and radius R = 0.89 m rotates in the z-y plane as shown. Randomized Variables Write an expression for the magnitude of the net torque required for the disc to achieve a given rotational speed when starting from rest in terms of M, R, w, and t H ^ 33% Part (b) What is an expression for the force that produces this torque if it is applied to the edge of the disc and in a direction that is tangent to the disc in terms of z and /??H ^ 33% Part (c) If, as soon as the angular speed is o)-32 rad/s, the force is immediately removed and a mass m -13 kg is dropped at r = 0.49 m on the disc and sticks there, what would be the new rotational velocity of the disc in rad/s?Explanation / Answer
a) we know, moment of inertia of wheel, I = 0.5*M*R^2
angular acceleration, alfa = w/t
we know, Totque, T = I*alfa
= 0.5*M*R^2*w/t
= M*R^2*w/(2*t)
b) we now, T = R*F*sin(90)
==> F = T/R
= M*R*w/(2*t)
c) Apply conservation of momentum
(0.5*M*R^2)*wi = (0.5*M*R^2 + m*r^2)*wf
wf = (0.5*M*R^2)*wi/(0.5*M*R^2 + m*r^2)
= (0.5*1.5*0.89^2)*32/(0.5*1.5*0.89^2 + 1.3*0.49^2)
= 20.98 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.