We have all complained that there aren\'t enough hours in a day. In an attempt t
ID: 1472879 • Letter: W
Question
We have all complained that there aren't enough hours in a day. In an attempt to fix that, suppose all the people in the world line up at the equator and all start running east at 2.50 m/s relative to the surface of the Earth. By how much does the length of a day increase? Assume that the world population to be 7.00*10^9 people with an average mass of 55 kg each and the Earth to be a solid homogeneous sphere. In addition, depending on the details of your solution, you may need to use the approximation 1/(1 - x) 1 + x for small x.
Explanation / Answer
let,
radius of the earth R=6.37*10^6 m
mass of the earth me=5.97*10^24 kg
average mass of the people m=55kg
total no of peopele n=7*10^9
total mass M=n*m=(55*7*10^9) kg
speed v=2.5 m/sec
now,
moment of inertia of the people is,
I=2/3*M*R^2
I=2/3*((55*7*10^9)*(6.37*10^6)^2
I=1.04*10^25 kg.m^2
time taken per rev is T=2pi*R/v
T=(2pi*6.37*10^6)/(2.5)
T=1.6*10^7 rev/sec
angular speed w=(2pi/T)
W=2pi/(1.6*10^7)
W=3.93*10^-7 rad/sec
angular momentum of the people is,
L1=I*w
L1=(1.04*10^25)*(3.93*10^-7)
L1=4.087*10^18 kg*m^2/sec
angular momentum of the earth is,
L2=I*w
L2=(2/5*me*R^2)*(2pi/24hr)
L2=2/5*(5.97*10^24)*(6.37*10^6)^2*(2pi/(24*60*60))
L2=7.05*10^33 kg*m^2/sec
here,
channge in length of the day is T'=T*(L1/L2)
T'=(24*60*60)*(4.087*10^18)/(7.05*10^33)
T'=5.0210^-11 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.