About 65 million years ago a 10-km-diameter 2×1015kg meteorite traveling at abou
ID: 1472325 • Letter: A
Question
About 65 million years ago a 10-km-diameter 2×1015kg meteorite traveling at about 10 km/s crashed into what is now the Gulf of Mexico. The impact produced a cloud of debris that darkened Earth and led to the extinction of the dinosaurs.Determine the speed Earth gained as a result of this impact. The mass of Earth is 5.98×1024kg.Find the average force that the meteorite exerted on Earth during the collision. Assume the stopping distance to be 1750 m . Please include all work and fomulas to receive full credit. Units are m/s
Explanation / Answer
Here ,
mass of meterorite , m = 2 *10^15 Kg
mass of earth , M = 5.98 *10^24 Kg
inital speed , u = 10 km/s
u = 10000 m/s
Now , let the final speed gained is v m/s
Using conservation of momentum
(m + M) * v = m * u
(2 *10^15 + 5.98 *10^24 ) * v = 2 *10^15 * 10000
v = 3.344 *10^-6 m /s
the speed gained by earth is 3.344 *10^-6 m /s
let the acceleration is a
Using third euqation of motion
0 - 10000^2 = 2 * a * 1750
a = - 28571 m/s^2
force applied = m * a
force applied = 2 *10^15 * - 28571
force applied = 5.714 *10^19 N
as the force on earth = force on meteroid
the average force that the meteorite exerted on Earth during the collision is 5.714 *10^19 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.