A digital audio compact disc carries data along a continuous spiral track from t
ID: 1470984 • Letter: A
Question
A digital audio compact disc carries data along a continuous spiral track from the inner circumference of the disc to the outside edge. Each bit occupies 0.6 µm of the track. A CD player turns the disc to carry the track counterclockwise above a lens at a constant speed of 1.45 m/s.
(a) Find the required angular speed at the beginning of the recording where the spiral has a radius of 2.30 cm.
rad/s
(b) Find the required angular speed at the end of the recording, where the spiral has a radius of 5.00 cm.
rad/s
(c) A full-length recording lasts for 69 min, 3 s. Find the average angular acceleration of the disc.
rad/s2
(d) Assuming that the acceleration is constant, find the total angular displacement of the disc as it plays.
rad
(e) Find the total length of the track.
km
Explanation / Answer
a) use, w1 = v/r1
= 1.45/0.023
= 63 rad/s
b) w2 = v/r2
= 1.45/0.05
= 29 rad/s
c) time taken, t = 69*60 + 3
= 4143 s
angular acceleration, alfa = (w2 - w1)/t
= (29 - 63)/4143
= -0.0082 rad/s^2
d) angular displacement, theta = w1*t 0.5*alfa*t^2
= 63*4143 + 0.5*(-0.0082)*4143^2
= 1.906*10^5 rad
e) length of the track = theta*r (here r is average radius)
= 1.906*10^5*(0.023 + 0.05)/2
= 6957 m
= 6.957 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.