A long, uniform beam with mass m and length L is attached by means of a pivot, l
ID: 1470443 • Letter: A
Question
A long, uniform beam with mass m and length L is attached by means of a pivot, located at L/4, to a vertical support as shown above. The beam is connected to a support line oriented at an angle 0 relative to the horizontal. The beam is in equilibrium in the horizontal position when a weight of mass 2m is placed at the left end of the beam and a mass of 3m is placed at the right end of the beam. Calculate the tension Tin the support line. Calculate the x and y components of force acting on the pivot point.Explanation / Answer
a)
here
this is a static equilibrium problem where the sum of the torques acting on the beam is zero
(L/4) 2*m*g - (L/4) m* g - (3L /4) * 3 m *g + (3L/4) T *sin(theta) = 0
T = 8mg / 3sin(theta)
b)
to determine the Rx and Ry components we will use newton's second law in horizontal and vertical directions
Horizontally :
Fx = 0
Rx - Tx = 0
Rx = Tx = T cos(theta) = 8mg /3tan(theta)
vertically :
Fy = 0
Ry + Ty - F2mg - Fg - F3mg = 0
Ry = 2mg + mg + 3mg - Tsin(theta)
Ry = 6mg - (8mg / 3sin(theta) ) sin(theta) = 10 mg / 3
c)
I = Ibeam + M2 * R2^2 + M3R3^2
I = 7 * ML^2 / 48 + 2M(L/4)^2 + 3M(3L/4)^2
I = 94 ML^2 / 48
then
torque = I * alpha
L * 2mg / 4 - L *mg / 4 - 3L * 3mg /4 = (94 ML^2 / 48) alpha
alpha = -96 g / 94L = -48g / 47L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.