The figure shows the output from a pressure monitor mounted at a point along the
ID: 1469598 • Letter: T
Question
The figure shows the output from a pressure monitor mounted at a point along the path taken by a sound wave of a single frequency traveling at 343 m/s through air with a uniform density of 1.41 kg/m3. The vertical axis scale is set by ps = 4.10 mPa. If the displacement function of the wave is written as s(x, t) = sm cos(kx - t), what are (a) sm, (b) k, and (c) ? The air is then cooled so that its density is 2.05 kg/m3 and the speed of a sound wave through it is 323 m/s. The sound source again emits the sound wave at the same frequency and same pressure amplitude. What now are (d) sm, (e) k, and (f) ?
Explanation / Answer
part C = W = 2pi f = 2pi/T
W = 2*3.14/(2.2 e -3)
W = 2.85 e 3 rad/s
------------------------------
part B :
as V = W/k
K = W/v = 2..85 e 3/(343) = 8.31 per m
-----------------------------
[part A :
W = sqrt(B/sm)
B = V^2 rho
B = 343*343* 1.21 = 1.42 e 5
noew use rho s = B k Sm
4.1 e -3 /(1.42 e 5 * 8.31 * sm
Sm = 34 A0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.