A U -tube open at both ends is partially filled with water (Fig. a). Oil ( = 670
ID: 1469164 • Letter: A
Question
A U-tube open at both ends is partially filled with water (Fig. a). Oil ( = 670 kg/m3) is then poured into the right arm and forms a column L = 6.2 cm high (Fig. b).
(a) Determine the difference h in the heights of the two liquid surfaces. (cm)
(b) The right arm is then shielded from any air motion while air is blown across the top of the left arm until the surfaces of the two liquids are at the same height (Fig. c). Determine the speed of the air being blown across the left arm. Assume that the density of air is 1.29 kg/m3. (m/s)
Explanation / Answer
: a) density *g*height of the oil = density *g*h of the water
so 670*6.2cm = 1000*h
so h of water =( 670/1000)*6.2cm
= 0.67 *6.2 = 4.154cm
so the difference = 6.2- 4.154 = 2.046cm
b) The gauge pressure of the in the tube
= *g*h = 670kg/m^3*9.8m/s^2*0.062m = 407.092Pa
So the dynamic pressure must equal this value
Therefore 1/2**v^2 = 407.092
So v = sqrt(2*407.092/1.29) = 25.12m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.