A large balloon of mass 225 kg is filled with helium gas until its volume is 328
ID: 1469144 • Letter: A
Question
A large balloon of mass 225 kg is filled with helium gas until its volume is 328 m3. Assume the density of air is 1.29 kg/m3 and the density of helium is 0.179 kg/m3.
a) Calculate the buoyant force acting on the balloon.
b) Find the net force on the balloon and determine whether the balloon will rise or fall after it is released.
c) What maximum additional mass can the balloon support in equilibrium?
d)What limits the height to which the balloon can rise? (Select all that apply..)
1)temperature of the surrounding air
2) The hemisphere in which the balloon is located
3) density of the surrounding air
4) Pressure of the surrounding air
Explanation / Answer
A) Bouyant force(Fb) = V x d x g = It is the volume of the balloon in the water, V, times the density of water, d, times the acceleration due to gravity, g
Helium gas = 328 m3 x 0.179 kg/m3
= 58.712 kg
total mass = 58.712 kg + 225 kg
= 283.712 kg
Net force on the balloon = 283.712 kg x 9.8
= 2780.3776 N
B) If the buoyant force acting on the balloon is greater than net force 2780.3776 N. It will rise, else vice-versa.
C) Additional force =Fb N - 2780.3776 N
D) 3.density of the surrounding air will affect.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.