A stainless-steel pipe (thermal conductivity = 43 W/[mK]) is being used to trans
ID: 1468920 • Letter: A
Question
A stainless-steel pipe (thermal conductivity = 43 W/[mK]) is being used to transport heated oil. The inside surface temperature of the pipe is 200 °C. The pipe has an inside diameter of 10 cm and is 2 cm thick. Insulation is necessary to keep the heat loss from the oil below 20 W/m length of the pipe. If the outside temperature of insulation must be 24 oC and thermal conductivity of available insulation is 0.04 W/[mK], calculate the thickness of insulation that will result in minimum heat loss while maintaining the required temperature.
Explanation / Answer
use the equation for rate of heat transfer H = K A dT/L
here K1 A!1 DT/L1 = K2 A2 DT/L2
43 * 3.14* 0.05^2 * (200-24)/0.02 = 0.04 * 3.14 * 0.05^2 * (200-24)/L
L = 18.6 um
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.