A squirrel has x- and y- coordinates ( 1.5 m , 3.5 m) at time t 1=0 and coordina
ID: 1523369 • Letter: A
Question
A squirrel has x- and y-coordinates ( 1.5 m , 3.5 m) at time t1=0 and coordinates ( 4.8 m , -0.60 m) at time t2 = 3.1 s .
Part A
For this time interval, find the x-component of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Part B
For this time interval, find the y-component of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Part C
Find the magnitude of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Part D
Find the direction of the average velocity.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
average velocity has an easy formula...
x2 - x1
-------
t2 - t1
In this case,
a) vx = (4.8 - 1.5)/(3.1 - 0) = 1.06 m/s
b) vy = (-0.6 - 3.5)/(3.1 - 0) = -1.32 m/s
c) v = sqrt(vx^2 + vy^2) = 1.693 m/s
d) tan(theta) = vy/vx, so theta = 51.2º below the positive x-axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.