A new event, shown in (Figure 1) , has been proposed for the Winter Olympics. An
ID: 1468889 • Letter: A
Question
A new event, shown in (Figure 1) , has been proposed for the Winter Olympics. An athlete will sprint 100 m, starting from rest, then leap onto a 20 kg bobsled. The person and bobsled will then slide down a 50-m-long ice-covered ramp, sloped at 20, and into a spring with a carefully calibrated spring constant of 2000 N/m. The athlete who compresses the spring the farthest wins the gold medal. Lisa, whose mass is 40 kg, has been training for this event. She can reach a maximum speed of 12 m/s in the 100 m dash. how far will lisa compress the spring?
Explanation / Answer
Apply law of conservation of momentum:
. mu=(m+m1)v
. v=40*12/60=8 m/s
Use the conservation of energy.
0.5(m+m1)v^2+(m+m1)(g)(sin 20)(h)=0.5kx^2
here, m is lisa's mass, m1 is the bobsled, g is gravity, and h is length of the ramp.
Here, the actual height is,
h=50sin 20
Solve for x.
0.5(m+m1)v^2+(m+m1)(g)=0.5kx^2
0.5(60)*8^2+(60)(9.8)(sin 20)(50sin20)=0.5(2000)x^2
x= 3.46 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.