You stand on a frictional platform that is rotating at 1.0 rev/s. Your arms are
ID: 1468752 • Letter: Y
Question
You stand on a frictional platform that is rotating at 1.0 rev/s. Your arms are outstretched, and you hold a heavy weight in each hand. The moment of inertia of you, the extended weights, and the platform is 7.7 kg · m2. When you pull the weights in toward your body, the moment of inertia decreases to 3.5 kg · m2.
(a) What is the resulting angular speed of the platform?
(b) What is the change in kinetic energy of the system?
(c) Where did this increase in energy come from? (Select all that apply.)
I know c is the internal energy
Explanation / Answer
apply fron the aw of cnservation of rotatiional energy '
I1W1^2 = I2W2^2
W2^2 = 7.7 * 1*1/(3.5*3.5)
W2^2 = 0.628
W2 = 0.792 rev/s
--------------------------------
Change in KE = 0.5 I W1^2 - 0.5 I2W2^2
KE = 7.7 * 1^2 - (3.5 * 0.792^2)
KE = 5.504 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.