a single conservative force working on a 2 kg particle along x-axis changes its
ID: 1468566 • Letter: A
Question
a single conservative force working on a 2 kg particle along x-axis changes its position from x= 5m to x = 9m if work done by force is 4J and the particle starts from rest at x = 5m, speed of The particle at x= 9 m is? a single conservative force working on a 2 kg particle along x-axis changes its position from x= 5m to x = 9m if work done by force is 4J and the particle starts from rest at x = 5m, speed of The particle at x= 9 m is? a single conservative force working on a 2 kg particle along x-axis changes its position from x= 5m to x = 9m if work done by force is 4J and the particle starts from rest at x = 5m, speed of The particle at x= 9 m is?Explanation / Answer
work done = change in kinetic energy
4 = 0.5 * mass * final velocity^2 - 0.5 * mass * initial velocity^2
4 = 0.5 * 2 * final velocity^2 - 0.5 * 2 * 0^2
4 = 0.5 * 2 * final velocity^2
final velocity = 2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.