A 111 g Frisbee is 20 cm in diameter and has half its mass spread uniformly in t
ID: 1468332 • Letter: A
Question
A 111 g Frisbee is 20 cm in diameter and has half its mass spread uniformly in the disk and the other half concentrated in the rim. Part A What is the Frisbee's rotational inertia? Express your answer using two significant figures. I = 8.3×104 kgm2 SubmitMy AnswersGive Up Correct Part B With a quarter-turn flick of the wrist, a student sets the Frisbee rotating at 600 rpm . What is the magnitude of the torque, assumed constant, that the student applies? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Diameter of disk = 0.20 m
Radius = 0.10 m
The problem can be divided in two parts first a disk of uniformly spread mass of 55.5 g
and second a ring of 55.5 g and radius 0.10m
Moment of inertia of disk =
Here M =55.5 g = 0.0555 kg
I1= 1/2(0.0555 *0.10*0.10)
= 0.0002775kg m2
Moment of inertia of ring of mass 55.5 g and radius 0.10 m
=Mr2
= 0.000555 kg m2
The total moment of inertia is:
I = 8.3×104 kgm2
Final velocity = 600 rpm = 600*2 radian per minute
=( 600*2)/60 radian per second
=62.8 radian per second
Now work done = change in kinetic energy
Kinetic energy was initially 0 whic becomes 1/2 I2
So, = 1/2 I2
= 1/2 I2/
Here = 90 degree = /4 radian
Putting the values we get
= 2.1 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.