The position of a mass oscillating on a spring is given by x=(5.8cm)cos[2t/(0.64
ID: 1468141 • Letter: T
Question
The position of a mass oscillating on a spring is given by x=(5.8cm)cos[2t/(0.64s)]
Part A
What is the frequency of this motion?
Express your answer using two significant figures.
Part B
When is the mass first at the position x=5.8cm?
Express your answer using two significant figures.
2) The position of a mass oscillating on a spring is given by x=(3.3cm)cos[2t/(0.80s)].
Part A
What is the period of this motion?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the first time the mass is at the position x=0?
Express your answer using two significant figures.
3)A ball rolls on a circular track of radius 0.70 m with a constant angular speed of 1.4 rad/s in the counterclockwise direction.
Part A
If the angular position of the ball at t= 0 is = 0, find the x component of the ball's position at the time 2.6 s . Let = 0 correspond to the positive x direction.
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the x component of the ball's position at the time 5.1 s .
Express your answer using two significant figures.
Part C
Find the x component of the ball's position at the time 7.5 s
Express your answer using two significant figures.
Thanks for the help!
Explanation / Answer
1.)
Part -A
x=(5.8cm)cos[2t/(0.64s)]
cos(0) = 1 , and is only 1 again (meaning it has undergone a full period) at 2.
So, 2 *pi* t/0.64= 2*pi when t = .64 sec. Therefore the period is 0.64 sec
frequency = 1/T { T is time period }
= 1/0.64 =1.5625 s^-1
Part -B
x=(5.8cm)cos[2t/(0.64s)]
Next, cos() = cos(3) = -1. So the first time this happens is at cos().
So we need to know when 2 t/0.64 =
Solving, we get t = 0.64/2 = 0.32 sec .
2.)
Part -A
cos(0) = 1 , and is only 1 again (meaning it has undergone a full period) at 2.
So, 2 ** t/0.8= 2* when t = .80 sec. Therefore the period is 0.80 sec
Part-B
Next, cos(/2) = cos(3/2) = 0. So the first time this happens is at cos(/2).
So we need to know when 2 t/0.8 = /2
Solving, we get t = 0.8/4 = 0.2 sec .
3.)
at the times 2.6 s,
rad = 1.4 * 2.6 = 3.64 rad = 208.556 deg { rad = 180 deg }
x = 0.70 * cos 208.56 = - 0.6148 m
at the times 5.1 s,
rad = 1.4 * 5.1 = 7.14 rad = 409.09 deg
x = 0.70 * cos 409.09 = 0.458m
at the times 7.5 s,
rad = 1.4 * 7.5 = 10.5 rad = 601.6 deg
x = 0.70 * cos 601.6 = - 0.332 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.